Tények
2025. május 08. írta: Sztihaméry

Tények

Tények

   Tények vannak, de nem érnek semmit. Mondom mindezt azért, mert ma már egyáltalán nem tudni mi az igaz, és mi a valótlan. E két dolog kombinációja végtelen. Erre egy példát is szeretnék mondani. Én még megtapasztaltam azt, amikor két vagy több ember megbeszélt valamit, majd amikor megállapodtak, kezet fogtak, és ezután minden úgy történt, ahogy megbeszélték. Ma már ez szinte elképzelhetetlen. Teljesen mindegy, milyen megbeszélés, milyen szerződés köttetett, a vége, hogy egyáltalán nem úgy történik az adott dolog, ahogy kellene, amiben megegyeztek. Sajnos ezt a világot éljük. Az is sajnálatos, hogy a lakosság „issza” meg a levét ezeknek. Az is szomorú, hogy ez ma már minden területre érvényes, és minden területen így van. Sem a szó, sem az írás nem számít semmit. Utalhatnék itt sok mindenre, de nem hiszem, hogy bármi értelme lenne. Saját tapasztalat, hogy vannak olyan dolgok, amiket hiába is említünk meg, egyszerűen nem akarják, vagy nem tudják elfogadni, értelmezni. Ezt a fiatalabb korosztályra értem. Talán nincs is ezzel semmi baj, hiszen ők már egy teljesen más világot élnek. Nem is gondolnak olyan dolgokra, amik őket is egyre inkább érinti. Egyszerűen nem foglalkoznak vele. Az eredmény elkeserítő. Konkrétan mire gondolok? Az életvitelre, az élelmiszerekre, a környezetvédelemre, az egészségre, a szolgáltatásokra, stb.

Amivel bővebben szeretnék foglalkozni, az a környezeti ártalmak kialakulása és jelenléte. Sokan mondhatják azt, hogy ez már egy elcsépelt dolog. Lehet, hogy így van, de akkor is itt vannak velünk ezek az ártalmak, és minden nap ki vagyunk téve ezeknek. Hogy mennyire aktuális ezekkel a témákkal foglalkozni, mi sem bizonyítja jobban, hogy szerte a világban történnek olyan dolgok, melyek korábban egyáltalán nem. Higgyék el, a világ alaposan változik, és az ember változtatja. Az ember tette azzá bolygónkat, amelyik most olyan állapotba került, amit már nagyon nehéz visszaállítani a normális helyzetbe, vagy már nem is lehet. Nagyon sok példát lehetne felsorolni. Az érzékeltetés kedvéért. Még manapság is „divat” a tavaszi nagytakarítás a telkeken. Mi történik? A felnőtt ember összeszedi a ház körül felhalmozódott szemetet, majd utánfutóra rakja, és a fiacskájával együtt kiviszik ezt a hulladékot a közeli erdőbe, majd ott egyszerűen kiöntik, és mint aki jól végezte dolgát, hazamennek. A kidobott szemétbe minden van, még veszélyes hulladék is. Nem számít, messze van tőlünk. Az igazi gond ezután keletkezik. Mi gond keletkezhet? A kidobott szemét ki van téve az időjárás szeszélyeinek. Az eső kiold valami fertőző dolgot, a nap kiszárít valamilyen veszélyes hulladék maradványt, amit a szél éppen oda fúj vissza, ahonnan elhozták. Na, idáig már nem terjed el az ember tudata. Messze van, nem számít. De igen, számít. Minden számít, ami hulladékkal kapcsolatos. Azt hiszem, egy kis visszatekintés nem árt. Még valami. Ne gondolja senki, hogy na, már megint erről kell olvasni, megint ez a téma van terítéken. Minden akkor működik a mai világban valamennyire, ha minél többször van megemlítve egy probléma. Mert a közlendő igen nagy probléma, több mint nyolc milliárd embernek. Az egész problémakör az ipari forradalom idején kezdődött. A gépesítés, a gőzgépek üzemeltetése hihetetlen sok energiát emésztett fel, főleg szén formájában. Aztán az idő előrehaladtával elkezdődött a kőolaj és földgáz kitermelés. Hatalmas mennyiségek kerültek elő a Föld gyomrából, és mindez tart jelenleg is.

Néhány adat:

A Föld lakossága: 8,2 milliárd fő

Éves középhőmérséklet: 17,09 Celsius fok 2024-ben /1880-ban 13,78 Celsius fok/

Természeti katasztrófák száma: 1406 /2024-ben/

Term.kat. miatt elvándorlók száma: 60,91 millió fő

Éves hulladék termelés: 4,09 milliárd tonna

Energia felhasználás: 620 exojoule /2024-ben/

Légköri szennyezés mikrogramm/köbméter: 6007,41 /1750-ben 2780,01/

Eddig kibocsátott szén-dioxid: 2500 gigatonna

Elnyelt szén-dioxid: 875 gigatonna

Légköri szén-dioxid: 1625 gigatonna

Óceánok, tengerek vizének hőmérséklet emelkedése: 6,63 Celsius fok

Szén tartalék: 133 évnyi időre

Kőolaj tartalék: 47 évnyi időre

Földgáz tartalék: 55 évnyi időre

   Az egyes energiahordozók felhasználása jelenleg is rohamosan nő, annak ellenére, hogy történnek megállapodások. A kérdés az, hogy ki tartja be. Teljesen feleslegesek az egyes konferenciák, fórumok, rendezvények, ahol több tízezer állítólagos szakértő gyűlik össze néhány napra, de kézzel fogható döntések soha nem születnek, illetve születnek, de senki nem tartja be. A technika és technológia fejlődésével sok más egyéb szennyező anyag is került, kerül a levegőbe.  Nem véletlen, hogy évente több mint 7 millió ember hal meg a világon légzőszervi megbetegedésekben. De térjünk vissza az alaphoz. Az igazi „bűnös” a szén. Azon egyszerű oknál fogva, hogy a szén elégetésekor keletkező szén-dioxid feldúsult a légkörben, természetesen sok más egyéb szennyező anyaggal együtt véve, és elkezdődött a légkör melegedése.  Ez aztán lavinaszerűen mindent rántott magával: gleccserek olvadását, jégtakaró csökkenést, szélsőséges időjárási körülményeket, hevesebb viharokat, aszályokat, sivatagosodást, termőterület csökkenést, emberek vándorlását, új betegség típusok kialakulását, új fertőző veszélyforrásokat, csökkenő iható vizeket, stb. Tudják, a természetben minden összefügg mindennel. Ez most mutatkozik igazán.

 

    Az itt feltüntetett adatok mind az hőmérséklet emelkedésnek a következménye. Ma már nincs olyan hírcsatorna, amelyik ne foglalkozna valamilyen szinten az időjárással. Ezek sok esetben nem éppen találóak, de azt el kell fogadni, hogy olyan gyorsan változnak a légköri viszonyok, hogy egyszerűen nem lehet logikusan követni az eseményeket. Vegyük sorra a fent feltüntetett adatokat. A Föld lakossága túllépte a nyolc milliárd főt. Ez egyfelől szerencsés, másfelől pedig nem. A nem azért hangzott el, mert a Föld nem rendelkezik azzal, hogy ennyi embert ellásson. /Sőt! Felvetődött olyan adat, mely szerint a Föld lakossága közel 10 milliárd fő, csak nincs megfelelő nyilvántartás./ Az élelmiszer, az iható víz ma már nagy gond a világon mindenhol. Persze, ahogy mindenhol, itt is vannak kivételek. Sajnos a túlfogyasztás még manapság is igen sok helyen fellelhető. Az ember nem tud gátat szabni, ha lehetőség adódik. A következő a kiváltó tényező: az éves átlaghőmérséklet emelkedés. Ahogy látható, az emelkedés 145 év alatt 3,31 Celsius fok. Ugye igen sűrűn emlegetik az 1,5 Celsius fokot, hogy ezt nem volna szabad átlépni. Már túl vagyunk rajta. Mit higgyen el az ember, amikor hallja ezeket a híreket. Sajnos nincs megbízható adatforrás. Véletlen vagy direkt, nem tudni. Illetve lehet valamelyest tudni, de nem lehet mit kezdeni vele. Nincsenek megfelelő fórumok, ahol ezeknek hangot lehetne adni. Az emberiség teljesen ki van szolgáltatva mindennek. Ez a körülmény azt vonja maga után, hogy növekednek a természeti katasztrófák, illetve az e miatt elvándorlók száma. Az elvándorlók pedig a célországban okoznak gondot. Több élelmiszer, víz, energia, hulladék, egészségügyi problémákat okoznak. Ennek megoldása komoly nehézséget okoz. Az energia ellátás hatalmas szinten van. 620 exajoule. Hihetetlen energia.  

1 exajoule = 2,77 x 1011  kWh  

   Jelenleg az áramfogyasztás egy évre 2523 kWh hazánkban háztartásonként.  Az igazi érdekességek most következnek. Az a fránya szén-dioxid. A mindennek okozója, melyet az ember szabadított ki a palackból. Jelenleg a légköri szennyezés a szén-dioxid részéről 427,01 ppm. Mit jelent ez a ppm? Azt jelenti, hogy egy millió molekulában 427,01 darab szén-dioxid van. A baj az, hogy van még más is. A mással együtt, úgy 700-710 részecske van egymillió részecskében. Lehet azt mondani, de hát ez nagyon kevés. Egy valamit azonban nem szabad elfelejteni. Egy millió molekulából, 210 000 molekula az oxigén. Az ember egyik éltető eleme az oxigén. A melegedés miatt a légköri szennyező anyag mennyisége rohamosan nő. Nem szabad elfelejteni a szálló por jelenlétét sem. Tudomásul kell venni, hogy a tengerek, óceánok szén-dioxid elnyelő képessége szinte megszűnt. Emelkednek a vízhőmérsékletek, így már lassan a víz termeli a szennyezést. Látható, hogy 25 év alatt milyen nagy változás ált be az egyes területeken. Szélsőség mindenhol.

 

     Ha megnézzük, akkor igen érdekes az energia hordozók mennyiségi korlátja. A szén bírja legtovább. A kérdés csak az, hogy mekkora lesz az emberiség energia igénye a jövőt illetően. Ugyanis a tendencia azt mutatja, hogy egyre több a fogyasztás. Így könnyen előállhat az a helyzet, hogy megfeleződnek az értékek, azaz, az össz. energia tartalék csak 25-30 évre lesz elegendő.

    Nagyon fontos és lényeges az élelmiszer és az iható víz. Az igény itt is egyre nagyobb, annak ellenére, hogy kisebb területen kell többet termelni. Mivel az iható víz mennyisége is sok helyen már most problémát okoz, így nagy gondot kell fordítani erre a létfontosságú anyagra. Érdemes szót említeni arról a tényről, hogy milyen szakemberek fogják a felmerülő problémákat megoldani. A környezeti ártalmak igen veszélyes formái kezdenek kialakulni. Mivel a melegedés hatására a fagyott talaj elkezdett olvadni, olyan területek kerülnek elő, amelyek komoly fertőzéseket hordozhatnak. Itt legfőképpen a korábban elpusztult állatokra gondolok. Egyáltalán nem tudni, milyen betegségek hordozói voltak. Még ismeretlen járványok kialakulása sem kizárt. Sajnos a jelenlegi életvitel, illetve a vele járó dolgok nem éppen optimálisak. Egyáltalán nem érezni sehol sem, hogy az ember valahol is szóba kerül. Az ember fogyasztóvá vált. Vegyél minél többet, vásárolj, bulizzál, éljél. A másik oldal senkit nem érdekel. A problémákat mindenki oldja meg úgy, ahogy tudja. Valahogy azt érezni, hogy hozzá nem értő emberek próbálják igazgatni, irányítani az egyes rendszereket. Ma már a próbálkozás nagyon kevés. Manapság emberek milliói szenvednek az éhségtől, a szomjúságtól, a nélkülözéstől. A végletek, a szélsőségek egyre nagyobbak. Az ember elveszti emberi jellegét, inkább az érdek kerül előtérbe. Számtalan csatornán lehet hallani, hogy milyen károsak egyes élelmiszerek, vagy más egyebek. Mégis gyártják őket, annak ellenére, hogy azt mondják rá, hogy rákkeltő. Ma már mindenre gyógyszert ajánlanak. A vitaminokra, is felszívódást segítő terméket kínálnak. Az ember csak kapkodja a fejét, hogy mi minden fölösleges dolog lát napvilágot. Vajon lesz-e összefogás abban, hogy jobbá tegyük ezt a világot? A mai állás szerint nem. Az ember saját magát fogja kipusztítani. Az a sok káros anyag, amivel naponta találkozik az ember, valaki által termelt valami. De azt az embert nem érdekli a káros hatás, sőt állítja, hogy annak semmiféle ilyen következménye nincs. Az emberek véleménye sehol sincs figyelembe véve. Sőt!

      A bolygónk vergődik. Nem tud már magától megtisztulni úgy, mint régen. Túl sok káros anyag éri. A romló környezet károsan hat az emberekre is. 1,5 Celsius fokot emlegetnek, hogy azt nem kellene túllépni. ezen már régen túl vagyunk. Félrevezetnek bennünket? Ez biztos. Az igazság rejtve van, rejtve marad. Alattomos dolgok alakulnak a háttérben. A hétköznapi ember tehetetlen. A józanság elveszett. Az eredmény lehangoló. nézzen mindenki körül csak egy kicsit. Mit lát? Gyűlöletet, kihasználtságok, kitettséget, magányt. Itt tartunk.

     A mindennapokban a cikkek, képanyagok, nyilatkozatok, videók valódisága, adathűsége, megbízhatósága erősen megkérdőjelezendő. Kíméletlenül ki van használva az ember. Az ámítás, az illúzió nagy reneszánszát éljük. Álom, valóság, képzelet? Mi az igazság?

Miért vesznek elő újdonságként olyan dolgokat, melyek 40-50-60 évvel ezelőtt történtek?

Miért nő a rákos megbetegedések száma?

Miért nem tudnak dönteni a környezeti hatásokról?

Miért adnak ellentmondó információkat?

Miért csak találgatnak bizonyos témákban?

Miért nincs átfogó összefogás a klímaválság kezelésére?

Miért ellentmondóak az egyes mérési eredmények, amelyekre hivatkoznak?

Miért az érdektelenség a környezetünk iránt?

Ez csak egy pár kérdés. Ötletelések vannak, nyilatkozatok vannak. Mit kellene csinálni? Több alkalommal elhangzott, elhangzik, és semmi nem változik. Ma már mindenki vár valamire, és sütögeti a maga pecsenyéjét. Hiába várnak, nincs mire. Ha az ember nem tesz valamit, a Föld elpusztul. 

A diagram adatai elkeserítőek. /csak zárójelben: a dátum a rohamos fejlődés miatt, 2100 helyett már lehet 2050./

 

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://globalszennyezes.blog.hu/api/trackback/id/tr4018855256

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása