Ezt mindenkinek tudnia kellene
Nyolc pont, amit be kellene tartani, illetve be kell tartani a következő időszakokban. Ez már nem vicc. Olvassa el mindenki figyelmesen. Nemcsak magunkról van szó, sőt, egyáltalán már nem rólunk szól ez a dolog, hanem a fiaink, lányaink, unokáinkról. Ez lebegjen mindenki szeme előtt. Bolygónk jövőjéről van szó, és arról, hogy lakható teret adjunk át az utódainknak.
-
Már a következő évtizedben meghaladjuk az 1,5 Celsius fokos globális felmelegedést, de még tudjuk stabilizálni az éghajlatot. /már túlléptük az 1,5 Celsius fokot. 1,78 Celsius fok az érték/
Saját vélemény: bár én nem rendelkezem olyan eszközökkel és olyan szakértőkkel, akik erre a másfél fokos globális felmelegedésre azt mondják, hogy stabilizálni tudják. Ha csak azt vesszük figyelembe, hogy hiába születtek komolynak mondott nemzetközi megállapodások, a szén-dioxid kibocsátás nemhogy csökkent, hanem még nőtt is. Nem beszélve arról, hogy éppen az energiaválság következtében most helyezik üzembe a fosszilis tüzelőanyagokat égető erőműveket. Ez azt eredményezi, hogy még inkább elősegítik a Föld melegedését. Az érdekek még mindig jobban dominálnak, mint a józan ész. Én azt olvasom ki, hogy a 2030-as évtizedet említik a választóvonalnak, ahol ennek a stabilizációnak létre kellene jönnie. Az én véleményem, hogy sajnos nem fogják tudni stabilizálni az éghajlatot.
-
Miattunk válik egyre szélsőségesebbé az időjárás.
Saját vélemény: ez a megállapítás tökéletesen igaz. Ugyanis az ipari forradalom korában indult el a légkör szennyezése. Nem lett volna ezzel semmi baj, csak a nagy kibocsátó intézményeknél komoly szűrőberendezéseket kellett volna alkalmazni, meggátolva a vég nélküli szén-dioxid légkörbe juttatását. Az ember tette azzá a bolygót, amivel most szembesül. Tönkretettük.
-
A hatások már ma a bolygó minden pontján érezhetőek, és egyre súlyosabbak.
Saját vélemény: valóban ma már mindenhol érezhető a komoly változás. A gleccserek olvadása, az óceánok és tengerek vizének melegedése, az aszályos területek kiterjedése, a sarki területeken a zöld alga megjelenése, a sarkkörön túli extrém hőmérsékletek jelenléte, a hőhullámok gyakorisága és hossza, a folyók, patakok, tavak kiszáradása, a mezőgazdasági területek kiszáradása veszélyezteti a mezőgazdasági termesztést. A súlyosság abban van, hogy egyre gyorsabb ütemben történnek az események, melyek folyamatosan bővülnek és sűrűsödnek. Az iható víz csökkenése, a termőtalaj lepusztulása, az emberek egészségére gyakorolt hatások növekedése, az óceánok, tengerek savasodása, a légkör oxigéntartalmának csökkenése.
-
Az elszaladó klímaváltozás életveszélyes viszonyokat és tömeges kihalásokat hozhat.
Saját vélemény: a klímaváltozás okán emberek milliói, tízmilliói kezdenek elvándorolni szülőhelyükről. Az ok az élhetetlen környezet. Ez azokon a területeken, ahová vándorolnak, életveszélyes állapotokat alakít ki. Az adott területen a megemelkedett élelmiszerfogyasztás, energiafogyasztás, hulladékkezelés, rohamos ivóvíz fogyasztás, új betegségek kialakulása. A megváltozott éghajlati viszonyokat az állatvilág nem tudja azzal a sebességgel követni, ahogy a változás beáll, ezért a kihalás veszélye fenyeget igen sok fajt. Ezzel párhuzamosan viszont új, veszélyesebb fajok is kifejlődnek, melyek annak előtte azokon a területeken egyáltalán nem voltak jelen. Ez a növényvilágra is értendő.
-
Gazdaságilag is megérné a klímaváltozás mérséklésébe fektetni.
Saját vélemény: a gazdasági folyamatokba tökéletesen be lehetett volna illeszteni a légkör védelmére vonatkozó teendőket. Az egyszerűbb megoldást választották az emberek. Minél kevesebb befektetéssel, minél nagyobb hasznot termelni. Ez jelentkezik a mai gazdaságon. Nyilván a klímaváltozást csökkenteni lehet a megújuló energiaszektor megoldásainak alkalmazásával. Ez az energiaszektor gazdaságilag is megoldható olyan módon, hogy igen kis csökkenés jelentkezik csak.
-
Alkalmazkodnunk kell a már elkerülhetetlen változásokhoz
Saját vélemény: ha már változás, akkor alkalmazkodás. Sajnos ez a legfontosabb, és egyelőre a legkézenfekvőbb gyors megoldás. Mivel jobb körülményekre hamarosan nem kerül sor, így azt kell kihasználni, ami van, illetve, amit lehet. Az alkalmazkodás minden szektorra érvényes. Az embereknek tudomásul kell venni, hogy a változás elkerülhetetlen, sőt, már benne is vagyunk. Nem beszélve arról, hogy egyre inkább növekszik ennek intenzitása. A most meghozott intézkedések hatására csak hosszú évek múlva kerülhet sor.
-
A világnak lenne pénze a klímaváltozás megállítására, csak át kellene csoportosítani a befektetéseket
Saját vélemény: igen régi téma ez. Valóban pénz lenne rá, de a döntéshozók még mindig képtelenek megfelelő alternatívát letenni az asztalra, vagy ha ez sikerül, akkor azokat be is kellene tartani. Összefogással, és pénzek okosabb használatával megoldható sok minden. A klímaváltozás is talán. Azért írom, hogy talán, mert tökéletesen nem vagyok meggyőződve erről.
-
Egyéni és rendszerszintű cselekvés – mindkettőre szükség van