Sajnálatos tények
A világ rohan, és vele együtt az ember is. Nincs lassítás, ami komoly gondot jelent a következő években, évtizedekben. Az évtizedek egy kicsit tág fogalom, és távolinak tűnik, így inkább maradjuk a következő években, mert a változás már ennyire gyors. De milyen témában? Klímaválság, környezetvédelem. Nagyon úgy néz ki, egyiknek sincs ”gazdája”, így teljesen szabadon kezelhetőek az egyes területek. Van egy nagyon fontos jelenség. A közép, illetve idősebb korosztály még valamennyire foglalkozott a környezetével, az éghajlat negatív változásával. A mai fiatalok, egyáltalán nem szeretném őket bántani, de nagyon úgy néz ki, hogy egyáltalán nem érdekli őket egyik fontos téma sem. A karrier, az előrejutás, a pénz, a gazdagság. Ezek a témák érdeklik őket. Innentől kezdve komoly problémák merülnek fel. Ugyanis teljesen háttérbe kerülnek az eddig nagy nehézségek árán elért klímaeredmények. Ez azt is eredményezi, hogy még inkább romlani fognak a Föld és hazánk éghajlati mutatói. Ami még aggasztóbb, hogy a mai generációból kellenének azok a szakértők, akik tovább viszik az eddig elért eredményeket, ha nem is oly jelentősek. Ugyanis, a jelenlegi döntéshozói emberek egyáltalán nem döntésképesek ezeken a területeken. Nagy kérdés, hogy a felnövő generáció szakemberei mennyire veszik komolyan a helyzetet. Nagyon úgy néz ki, hogy semennyire. Nézzük a keletkezés okát. Az ipari forradalom idején kezdődött el a folyamat. A mérhetetlen energia fogyasztás miatt a légkörbe került szennyező anyagok, legfőképpen a szén-dioxid elkezdett feldúsulni a légkörben, ezáltal melegedést idézett elő. Ha rátekintünk a diagramra, akkor láthatjuk, hogy igen erőteljes az átlag hőmérséklet emelkedés. Ez minden változásnak az alapja. A hőmérséklet emelkedés miatt szaporodott fel a szén-dioxid a légkörben egyre nagyobb mértékben. A technológiák fejlődésével több más anyag is a levegőbe került, és ezek együttes hatása elindított egy folyamatot, mely egy veszélyesebb gáz jelenlétét eredményezte. Ez nem más, mint a metán. Sokkal erőteljesebben emelkedik miatta a légkör hőmérséklete. Szeretnék arra utalni, hogy már az 1950-es végén jelezték az akkori kutatók, hogy valami nincs rendben a légkörrel. Szinte senki nem hitt nekik. Lásd, itt az eredmény. Emlegetik az 1,5 Celsius fokot. A hivatalosan kiadott értékek szerint a hőmérséklet emelkedés mértéke 1880-as évhez viszonyítva 3,31 Celsius fok. Az érdekesség ebben az, hogy mindig valamihez viszonyítanak, és így olyan eredmények jönnek ki, amelyek papíron tartják az 1,5 Celsius fok alatti emelkedést. Úgy gondolom, igen sokan olvasták az elmúlt években, hogy milyen extrém hőmérsékletek alakultak ki az egyes területeken. Itt főleg az Északi sarkkörön túli területekre gondolok, de említhetném a Déli sarkot is.
Vagy. Elég sok híradás foglakozik az extrém időjárási helyzetekkel. Még a mai napig is vannak tudósok, akik átlagosnak mondják a jelenlegi helyzetet. Említik, hogy régen is voltak ilyenek. A nagy különbség az, hogy míg régen ezek a folyamatok évszázadok, évezredek alatt zajlottak le, manapság ez már évtizedekben, illetve években is mérhető. Globálisan nézve mit okoz a melegedés? Több árvíz, földcsuszamlás, nagyobb viharok, erősebb szél, gyakoribb nagy intezitású villám tevékenység, nagyobb hullámok, erősebb erózió, nagyobb meleg, kiterjedt aszály jelenség, sivatagosodás, édesvíz csökkenés, nagyobb és gyakoribb tüzek, lokális viharok, nagyobb anyagi kár, stb. Sajnos mind negatív előjelű változás. Szomorú, hogy ezt a változást nem egységesen látják a szakértők. Pedig igen hamar tenni kellene valamit. Ezt a mondatot közel 30 éve emlegetik a különböző konferenciákon, fórumokon, de nem történik semmi. Érezzük a rosszat, érezzük a kellemetlent, érezzük az egészségünkön a változást, érezzük, és látjuk a rossz irányt. Az adatok könyörtelen dolgok. A lenti diagram ezt mutatja. Tízmilliók kezdenek vándorolni valahonnan valahová a jobb élet reményében, hiszen a környezetük lakhatatlanná vált. Valahova érkeznek, és nagy terhet okoznak az ottani rendszereken. Élelmiszer, hulladék, egészségügyi ellátás, társadalmi beilleszkedés, stb. területein. Szerencsére látni kezdeményezéseket, melyek jót tesznek, de ezek kevesek. Globális méretű változásra van szükség, de gyorsan. Vajon lesz? Szerény meglátásom szerint nem. Ez egyértelműen fakad az emberi jellemből, tulajdonságból. Ez pedig zsákutca. Az eredmény? Egy olyan állapot kialakulása, mely már nem fordítható vissza. Azt kell mondani, hogy már visszafordíthatóság szintjét átléptük. Ha most minden leállna, akkor is évszázadok kellenének ahhoz, hogy minden visszaálljon a normális állapotra, és a természet ismét normálisan működjön.
Ahogy említettem, még mindig azon az 1,5 Celsius fokon vannak leragadva. Talán jó lenne ezen túllépni. Miért nincs egységes vélemény, egységes akarat, egységes megoldás? Kell választ adnom? Úgy érzem, hogy ezt mindenki tudja, és mindenki a maga módján tesz is azért, hogy csökkentsük a károkat, de ez sajnos nem elég. Vajon milyen nagy volumenű változás következik be?
Három esemény, amely fontos lehet. A permafroszt, a fagyott talaj olvadása elősegíti a nagyobb metán mennyiség kiszabadulását, ezzel felgyorsítva a további melegedés ütemét. A tengerszint emelkedés komoly károkat, és komoly elvándorlást fog okozni. Az extrém hőmérséklet, mely az elkövetkezendő időkben bárhol kialakulhat, komoly egészségügyi problémákat, és helyi időjárási változásokat okoz. Ezek együttes hatása nehéz viszonyokat fog generálni. Az ördögi kör jelen van. Az emberiség energia igényének következménye a nagyobb szennyezés, mely a hőmérséklet további emelkedését segíti elő.
A fent felsorolt események hazánkat is érintik, csak itt van még helyi érdekesség is. Persze máshol is van hasonló, csak az nem minket érint közvetlenül. Koromnál fogva megemlíthetem, hogy az a néhány évtized, amit be tudok látni, és amit megtapasztaltam, komoly változást okozott. Nem nagy időről van szó. Ahogy látható 64 év. Minden évszak megváltozott. Csak néhány dolog. Tavasszal megvolt a fokozatos melegedés. A természet feléledt. Gondoskodott a napfényről, a melegről, a csapadékról. A gyümölcsösök, az elvetett mezőgazdasági termények fokozatosan növekedtek. Enyhe szelek, kis viharok, a vele járó esők elősegítették a növekedést. A nyári időszak melegedett, de tökéletesen elviselhető volt. A tavak, folyók átmelegedtek, fürdésre alkalmassá váltak. Nem voltak szélsőséges időjárási események. A nyári záporok, zivatarok jöttek, néhány órán keresztül esett az eső, majd kiderült. Nem voltak nagy viharok, extrém csapadék mennyiség, lokális eső, nagy hőmérséklet ingadozás, nagy szél. Az ősz kellemes szőlőérlelő időt adott, kicsit több esővel, borultabb idővel, csökkenő hőmérséklettel. A fokozatosság itt is jelen volt. A téli időszak komoly havazást és hideget hozott. A havazás jót tett a földeknek, hiszen megvédte az elvetett magvakat a fagyástól, illetve növelte a talajnedvességet. A tavak, kisebb folyók befagytak. Elcsendesedett a természet. Talán igen röviden így jellemezhetném a régebbi évszakokat. Talán érdemes néhány pillantást vetni a diagramra. Mindent elmesél.
Térjünk át a mai helyzetekre. Az évszakok szinte egymásba fonódtak, illetve igazából nem tudni, hogy mi következik, milyen időjárási helyzet áll elő. Bizonytalan. Ha rátekintünk a diagramra, ami 100 évet ölel át, igencsak meglepődhetünk. Az értékek önmagukért beszélnek. Bár a diagram csak a nyári időszakot jelöli, de ez az időszak igen jelentős.
Hogy miért? Mert a legnagyobb meleg, a legnagyobb forróság ebben az időszakban alakul ki, mely mindenre kihat. A szárazság, az aszály, a talajnedvesség kiterjedése, a lokális viharok kialakulása, a tavak kiszáradása, a folyók vízszintjének drasztikus csökkenése, a talajvízszint rohamos csökkenése, a félsivatag kialakulása, a nagyobb szélviharok kialakulása, stb. ebben az időszakban történik, melyeknek kihatásuk van távolabbra is.
Említettem korábban az 1,5 Celsius fokot. Hazánkra ez nem érvényes. Itt utalok a helyi érdekességre. Ez nem más, minthogy egy medencében lakunk. Itt elég érdekes időjárási viszonyok alakulhatnak ki, illetve ki is alakulnak. A 40 Celsius fok feletti hőmérséklet, a több mint 170 mm csapadék 24 óra alatt, a több mint 150 km/órás szél. A szélsőség egyre inkább erősödni fog hazánkban. A viharok, a csapadék mennyisége, lokális helyzete, kis területi eloszlása, magas hőmérsékletek, hőhullámok gyakorisága és hosszúsága, sűrűbb árvizek. Ez köszönhető a mezőgazdasági művelésnek, hiszen a vízelvezető részeket beszántották, az elvezető árkokat betemették, vagy benőtte a gaz, magyarul nem törődnek vele. Csökken a természetes víztárolók kapacitása, pedig lenne rá mód inkább növelni, hiszen a nyári aszályos időszakban, ami szintén egyre sűrűbb lesz, valamivel locsolni kellene a terményeket, hogy ne menjenek tönkre. Sűrűn hallani, hogy egyre szennyezettebbé válik a levegő, a talaj, a víz. Sajnálatos módon igen megszaporodott a légúti betegségek száma.
Végezetül nézzünk meg néhány jelentős változást hazánkban az elmúlt 64 év alatt. Íme.